A gyökerek Pungor Ferenc tanító úrhoz és feleségéhez vezetnek bennünket, akik a településen a 19. sz. végén meghonosították a „karcolásos” tojásfestést, amely a mai napig meghatározó helyi értéke, és terméke is a településnek, hiszen a hagyomány nem szakadt meg! Vincze Alfonzné (sz. Vurst Margit) és leánya Császár Józsefné (sz. Vincze Margit), mindketten tojásfestő népi iparművészek tovább vitték és gazdagították hagyományainkat. Az országban hitelesen képviselik a helyi hagyományt. Alkotásaik megtalálhatóak a Néprajzi Múzeumban, a Zengővárkonyi Tojásmúzeumban, nem utolsó sorban a gencsapáti helytörténeti gyűjteményben és az Apponyi Általános Iskolában (zsűrizett alkotások).
Horváth Józsefné (szül. Bodorkós Erzsébet a faluban csak „Tamás Bözsi néni”) továbbörökítette a hagyományt két leánygyermeke Csordás Csabáné (sz. Horváth Mária) és Csizy Istvánné (Sz. Horváth Erzsébet) szintén Gencsapátiból indult Tojásfestő Népi Iparművészek.
Ezeket a közléseket a következő adatközlők szóbeli közlései alapja jegyezte fel az adatgyűjtő:
A ma is élő népművészet
Az 1951-es adatgyűjtés jól feltárja, hogy 9 család és rajtuk keresztül az ő gyermekeik, unokáik sajátították el a gencsi tojásfestés titkait. A gyökerek Pungor Ferenc tanító úrhoz és feleségéhez vezetnek bennünket, akik a településen a 19. sz. végén meghonosították a „karcolásos” tojásfestést, amely a mai napig meghatározó helyi értéke, és terméke is a településnek, hiszen a hagyomány nem szakadt meg! Vincze Alfonzné (sz. Vurst Margit 9.) és leánya Császár Józsefné (sz. Vincze Margit), mindketten tojásfestő népi iparművészek tovább vitték és gazdagították hagyományainkat. (Lopott titkok és Vincze Alfonzné tojásfestő Népi Iparművész című írásunk)
Horváth Józsefné (szül. Bodorkós Erzsébet 6. a faluban csak „Tamás Bözsi néni”) továbbörökítette a hagyományt két leánygyermeke Csordás Csabáné (sz. Horváth Mária) Tojásfestő Népi Iparművész és Csizy Istvánné Tojásfestő Népi Iparművész (szakmai önéletrajz mellékelve)
Az Apponyi Albert Általános Iskolában egy külön tárlóban Balázsvölgyi Lászlóné, Borhi Jánosné, Császár Józsefné, Horváth Józsefné, Németh Lászlóné, Sényi Lajosné, Simon Kálmánné, Szabó Ferencné és Vincze Alfonzné különlegesen szép munkái láthatók.
A virtuális túra indításához kattints a fenti képen látható nyílra.
A tartalom nagyobb formátumú megjelenítéséhez válaszd a jobb alsó sarokban lévő teljes képernyő ikont.